Ang snöbollskastning mm

Skolan har en enda regel, förankrad genom Elevrådet:

Vi vill varandra väl, vi gör varandra bra.

Den har även tillägg:

Närvarande vuxen bestämmer.

och är tänkt att gälla i alla situationer. Den kräver förstås sitt arbete, men det gör å andra sidan alla former av ordningsregler. Den går även att tillämpa på snöbollskastning: eleverna är i allmänhet kloka och förstår att det lätt blir knas

  • att kasta i ansikte där det finns känsliga ögon
  • att vara många mot en
  • att kasta isbollar
  • att kasta på de som inte är med i leken (som därmed bäst görs på begränsad yta)

Igår glömde dock några elever bort sig. Denna vecka råder förbud, men sedan behöver var och en fås att förstå vilket ansvar man behöver ta, utifrån stigande ålder och mognad. Det handlar om vad man gör i stunden, men också vad man väljer att göra såväl förebyggande och innan som efter händelser inträffar.

Tillsammans kommer vi längre – tala med ditt barn!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

4 + 5 =