Incidenter – bensin eller vatten?

I måndags var det ett handgemäng mellan två elever i G11. Mycket tråkigt, men tyvärr inte helt unikt i sjuan. Idag hade vi även besök av mobila teamet samt polisen.

Tyvärr valde fler elever att engagera sig i konflikten på ett sätt som gjorde den större genom att på på olika sätt ”välja sida”, sprida vidare olika rykten och dra slutsatser på tämligen lösa grunder samt fokusera på annat än undervisning. 

Vi ber er alla tala med barnen om vad de kan göra för att välja att hälla mer vatten än bensin på lågorna – liksom även göra detsamma själva. Vi arbetar vidare från vår sida, tillsammans med säkerhetsavdelning, mobila teamet, polisen mm. Vi arbetar både kort- och långsiktigt, utifrån en tanke att vi behöver lära och träna:

Vi vill varandra väl, vi gör varandra bra.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

3 × 5 =