Information från NO och SO

Hej!

Terminen är i full gång och ämnesarbetet i de olika ämnena rullar på.
Vi som undervisar i de naturorienterande- och samhällsorienterande ämnena vill gör ett utskick för att dela lite ämnesspecifikinformation.
I NO och SO är läsåret uppdelat i fyra lika stora delar. Två ämnen läses på höstterminen och två ämnen läses på vårterminen. Det betyder att de ämnen som läses på vårterminen inte betygsätt förrän efter jul och gamla betyg i ämnena följer således med på julbetygen.
När det kommer till eventuella F varningar blir det också lite annorlunda tillskillnad från övriga ämnen. De ämnen som läses precis innan jul och sommar kommer eventuellt inte hinnas betygsvarnas så tidigt som övriga ämnen kan då ämnet precis har påbörjats. Vi exemplifierar med ämnet geografi. Ämnet kommer att börja läsas efter påsklovet. Det betyder att underlag för ämnet kommer att finnas först i mitten av maj. Det kan då uppelvas att betysvarningen kommer sent men det är bara för att ämnet börjar läsas senare på året. Har ni funderingar så hör av er till oss ämneslärare.

Hälsningar
NO och SO lärarna G11

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

7 + 14 =